Track and Field

North Coast Section

Meet of Champions

At Diablo Valley College

Qualifiers for the CIF State Meet

BOYS

100: Alonzo Floriolli (Kennedy-Fremont) 10.77, Austin Kresley (Northgate) 10.86, Naseem Woods (El Cerrito) 10.99.

200: Cameron Reynolds (Clayton Valley) 21.61, Floriolli (Kennedy) 21.76, Justin Lowe (Clayton Valley) 22.15.

400: Lowe (Clayton Valley) 48.52, Reynolds (Clayton Valley) 48.64, Jake Heinlein (College Park) 48.95.

800: John Lester (Amador Valley) 1:55.16, William Sornberger (Northgate) 1:55.60, Parker Wilkerson (Las Lomas) 1:55.82.

1,600: Liam Anderson (Redwood) 4:16.79, Christopher Middleton-Pearson (Dublin) 4:17.09, Lucas Badock (Dougherty Valley) 4:19.57.

3,200: Anderson (Redwood) 8:57.35, Connor Livingston (De La Salle) 9:04.18, Edward Buckley (Campolindo) 9:08.77.


110 hurdles: Donald Davis (Dublin) 14.75, Jaelen Craft (Newark Memorial) 15.18, Zavier Rodrigues (Maria Carrillo) 15.39.


300 hurdles: Craft (Newark Memorial) 38.39, Davis (Dublin) 38.57, Brayden Glascock (Santa Rosa) 39.26.

400 relay: Clayton Valley 42.45, San Leandro 42.57, Pittsburg 43.09.

1,600 relay: Clayton Valley 3:21.67, Amador Valley 3:23.58, Casa Grande 3:23.86.

High jump: Sidarth Raman (Mission San Jose) 6-8, Daylon Hicks (Clayton Valley) 6-7, Johnny Choi (Acalanes) 6-7.

Pole vault: Postponed until Monday.

READ  New York Man Allegedly Gouged Grandmother's Eyes With Fingers, Blinding Her

Long jump: Postponed until Monday.

Triple jump: Raman (Mission San Jose) 46-2¾, Malcolm Clemons (St. Mary’s) 46-2, Marshall Lott (California) 45-0¾.

Shot put: Bryson Trask (Middletown) 57-4¼, Chance Hefter (Newark Memorial) 54-7, Kalat Laiwa-Mckay (Ukiah) 52-11½.

Discus: John Maka (Pittsburg) 181-3, Trask (Middletown) 172-10, Jailen Weaver (Antioch) 165-8.

GIRLS

100: Chinyere Okoro (Amador Valley) 11.65, Sophia Alexander (St. Mary’s) 12.08, Trinity Bolden (Pittsburg) 12.18.

200: Okoro (Amador Valley) 24.42, Maddy Doane (Campolindo) 24.84, Alexander (St. Mary’s) 24.95.

400: Belle Aduka (Foothill) 55.64, Doane (Campolindo) 55.66, Katelyn Carro (Benicia) 55.95.

800: Samantha Wallenstrom (Marin Catholic) 2:13.49, Rayna Stanziano (Concord) 2:16.26, Maya Lacamp (Lick-Wilmerding) 2:16.53.

1,600: Gabrielle Peterson (Healdsburg) 4:48.54, Cassidy Haskell (Miramonte) 5:01.08, Sierra Atkins (Analy) 5:02.00.

3,200: Kelli Wilson (Monte Vista) 10:31.84, Peterson (Healdsburg) 10:32.53, Harper McClain (St. Helena) 10:33.87.


100 hurdles: Sofia Bailey (St. Mary’s) 15.58, Amelia Tremain (St. Mary’s) 15.71, Camrin Dolcini (Fortuna) 15.71.

300 hurdles: Taylor Weidinger (Las Lomas) 44.18, Daylee Dunn (Salesian) 45.53, Bailey (St. Mary’s) 46.24.

400 relay: St. Mary’s 48.46, Pittsburg 48.81, Las Lomas 49.16.

1,600 relay: St. Mary’s 3:58.01, Campolindo 3:58.51, Foothill 3:58.91.

High jump: Katie Hurst (Fortuna) 5-4, Middleton-Pearson (Dublin) 5-2, Gianna Troppy (Justin-Siena) 5-1.

READ  Which Groups Can Clinch a Spot within the Postseason in Week 17?

Pole vault: Kelly Kern (Carondelet) 13-4, Brooke Simon (Drake) 12-4, Lauren Ross (Tamalpais) 12-0.

Long jump: Airiana Dargan (Concord) 17-8¾, Aryel Coats (Carondelet) 17-8, Isabella Farrell (Bekeley) 17-7¼.

Triple jump: Dargan (Concord) 38-5½, Julia Alexander (St. Mary’s) 38-0, Jayme Blackyard (Carondelet) 37-4.

Shot put: Lillian McCoy (Casa Grande) 40-5, Deanna Gaines (San Leandro) 40-0½, Joanna Togiai (Hayward) 39-1½.

Discus: Claire March (Granada) 138-7, Sani Kassidy (El Molino) 130-00, Togiai (Hayward) 129-4.

BASEBALL

Central Coast Section

Open Division

First round

Saturday

No. 6 San Benito 4, No. 3 Los Gatos 2

No. 2 Mitty 2, No. 7 St. Francis 0

Rescheduled games

Monday

No. 5 Serra (17-9) at No. 4 Santa Cruz (22-5), 4 p.m.

No. 8 Palo Alto (17-9) at No. 1 Valley Christian (26-4)

Division 1

Saturday

No. 10 Mountain View 6, No. 2 Los Altos 5

No. 4 Leland 5, No. No. 5 Carlmont 4

Rescheduled games

Monday

No. 14 Piedmont Hills (16-11) at No. 6 Bellarmine (15-13), 4 p.m.

No. 9 Branham (13-9-1) at No. 1 Leigh (18-10), 4 p.m.

Division 2

Saturday

No. 1 Monterey 5, No. 8 Burlingame 4

Rescheduled games

Monday

No. 11 St. Ignatius (16-12) vs. No. 3 Christopher (20-8), site/time TBD

READ  JLS star Oritse Williams places his 'disrepair' London dwelling up for SALE with a £1.25million loss

No. 10 Capuchino (16-12) at No. 2 Aptos (20-6-1), 2 p.m.

No. 12 Sacred Heart Cathedral (16-11) vs. No. 13 Willow Glen (12-16) at USF, 4 p.m.

Division 3

No. 3 Monte Vista Christian 2, No. 6 Scotts Valley 0

No. 2 Menlo 8, No. 7 Thomas More 0

No. 5 King’s Academy 10, No. 4 Palma 3

No. 1 Pacific Grove 14, No. 8 Summit-Shasta 1

SOFTBALL

Open Division

No. 3 St. Francis 9, No. 6 Santa Teresa 2

No. 5 Carlmont 5, No. 4 Mountain View 3 (8)

Rescheduled games

Monday

No. 7 Silver Creek (16-6) vs. No. 2 Notre Dame-Salinas (22-3), site/time TBD

No. 8 Mitty (15-7) at No. 1 Presentation (19-4), 4 p.m.

Division 1

No. 5 San Benito 8, No. 4 Los Gatos 3

No. 1 Watsonville 4, No. 9 Piedmont Hills 0

Rescheduled games

Monday

No. 6 Gilroy (14-11) vs. No. 3 Aragon (19-6) at site/time TBD

No. 7 Branham (13-8) at No. 2 San Mateo (16-5), 4 p.m.

Division 2

Reschedule games

Monday

No. 11 Monta Vista Christian (13-9) at No. 3 Hillsdale (15-7), 4 p.m.

No. 10 Aptos (15-9) vs. No. 2 Carmel (15-3) at Carmel Middle School, 4 p.m.

No. 13 Sobrato (9-10) at No. 5 Pioneer (12-11), 4 p.m.

No. 9 Burlingame (13-9) at No. 1 Valley Christian (16-10), 4 p.m.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here